Kärt barn har många namn
Den 21/2 1935 beslöt man att bilda Simklubben 1934 och i maj 1935 inträdde man i Riksidrottsförbundet med namnet Skellefteå Simklubb. 1961 gjordes en ny namnändring till Skellefteå Rönnskärs Simklubb för att 1989 igen byta till Skellefteå simklubb. Slutligen 7/7 1995 antog man det nuvarande namnet Skellefteå Simsällskap. Trots detta är det namn vi oftast använder till vardags Skelleftesim S.34.
Verksamheten
Vi vill ge förutsättningar för barn och ungdomar att utvecklas så lång som möjligt både socialt och inom simidrotten. Vi vill inspirera till rörelse och vattenglädje genom hela livet. Vi lär ut simning i en trygg miljö med utbildade ledare.
Simskolan
Skellefteå Simsällskap bedriver simskola för barn från 4 års ålder. Vi arbetar med Svenska Simförbundets utbildningsstege som utgångspunkt, med grupper från Baddaren till Hajen i simskolan. Vi tror att barn som lär sig slappna av och är trygga i vattnet lär sig simma fortare. De första simsätten vi lär ut är ryggsim och crawl.
Träningsverksamheten
När man är simkunnig kan man fortsätta att utveckla sin simning genom vår träningsverksamhet oavsett om man riktar in sig på elitidrott eller motion och hälsa. Genom träningsverksamheten ges möjlighet att tävla både på distrikt men även nationell nivå, men vi har även många simmare som ger tillbaka till simidrotten som ledare och goda förebilder i vår gemenskap. Träningsgrupperna delas in i olika nivåer från vit till svart grupp.
Vuxenverksamheten
Även för vuxna som inte kan simma erbjuder vi nybörjarkurser.
Man kan även välja att fortsätta utveckla sin simning genom våra crawlkurser eller mastersimmare ingå i vår äldsta träningsgrupp.